Thursday, December 26, 2013

Lil Lovebird's Gingerbread House Playdate

About a month before Christmas I started getting notices about gingerbread house classes around the NYC metro-area, and they were pretty pricey! I just couldn't fathom spending $40-75 for a one-hour class for a 3 year old especially as I have fond memories of making a gingerbread house as a child, and I'm pretty sure it didn't set my parents back nearly that much.

I debated giving in and taking a class with a friend whose daughter is also at Nia's preschool but started asking a few other moms about their experiences making gingerbread houses and decided to make one with a kit instead. I went to 4 different stores before finally getting a tip from a fellow mom about going to Rite Aid. Who knew?! I don't even think I've ever stepped foot in a Rite Aid before, but I went in and found loads of train gingerbread kits but didn't see the gingerbread house kits - at least not at first. I was about to give up when I decided to dig behind the trains and lo and behold found just 2 gingerbread house kits left. One for Nia and one for her friend!


When I got up to the register the clerk saw them and mentioned they were on sale and signed me up so I could get the club card. The kits rang up to only $6.50 each - 50% off!

Our friends came over after school, and we had a leisurely play date (there's no way we could have done this in just one hour especially with 3 year olds!):








Have you ever made a gingerbread house? Did you your kids end up eating most of the candy before it could get on the house like Nia did?



P.S. Just for fun check out this NPR post about how to make an indestructible gingerbread house according to an engineer!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...